درباره پایگاه
rasoul1517
تماس با من
آرشیو وبلاگ
تعداد بازدید : 192944
تعداد نوشته ها : 1052
تعداد نظرات : 52
ايران در نگاه تصاوير نویسنده: rasoul1517 - چهارم 8 1390

براي ديدن تصاوير با سايز بزرگتر روي عكس مورد نظر كليك نماييد.

آرامگاه سعدي شيراز سي و سه پل اصفهان

نمايي ديدني در شب از محدوده برج ميلاد تهران

آرامگاه فردوسي در طوس باغ ارم شيراز بارگاه مطهر رضوي در مشهد
رود كارون در اهواز بندرعباس و سواحل زيباي خليج فارس چشمه هاي آب معدني باداب سورت اروست
آتشكده زرتشتيان در يزد حافظيه در شيراز قلعه تاريخي بيرجند
منظره اي از غروب آفتاب در خليج هميشه فارس آبشار زيباي مارگون در غرب شهرستان سپيدان در استان فارس منظره اي زيبا از بالاي شيطان كوه لاهيجان در استان گيلان
نمايي ديگر از تهران و نماد زيباي تهران بزرگ نمايي از هتل داريوش در جزيره زيباي كيش آرامگاه كوروش بزرگ در مجموعه ميراث جهاني پاسارگاد در استان فارس
شهر زيباي ماسوله در ۵۵ كيلومتري رشت در استان گيلان آرامگاه شيخ فريدالدين عطار نيشابوري در نيشابور نماي بيروني يكي از تالارهاي تخت جمشيد در شيراز
بناي عالي قاپو در اصفهان دور نمايي از تخت جمشيد در شيراز بزرگترين قنديل در غار علي صدر همدان
طبيعت زيباي جوانرود در شمال غرب استان كرمانشاه ميدان نقش جهان اصفهان آرامگاه حكيم عمر خيام نيشابوري در نيشابور
پارك لاله در تهران ميدان اميرچقماق در يزد باغ هشت بهشت اصفهان
لینک
دسته ها : ايران - تصاوير

شنيدني ها و ديدني هاي ايران نویسنده: rasoul1517 - چهارم 8 1390

زنان چادر سفيد كرمان

آنچه در بازارهاي كرمان جالب توجه است و داراي نوعي زيبايي مشخص و برجسته خاص خود مي باشد، چه زنان اين شهر به جاي چادر سياه، كه در همه شهرهاي ايران معمول است، چادر سفيد بر سر مي كنند.

قالي بافان كرماني

شهر كرمان از نظر صنعت قالي بافي مشهور است و مردم كرمان به اين صنعت توجه بيشتري نشان مي دهند. در اين شهر پسران خردسال از شش تا دوازده سال، بهترين بافندگان قالي به شمار مي روند، چون انگشت آنها ظريف و چابك است. مشاهده سرعت و مهارت اين كودكان كه براي طرح انداختن، گوش به دستورهايي دارند و او با ترنّم و تقرير، شاگردان را راهنمايي مي كند و آنان پيروي مي كنند و مي بافند. چنان اثري دارد كه شخص تصور مي كند، آنچه مي بيند و مي شنود در عالم رؤيا مي بيند و مي شنود.

نغمه يك بافنده قالي

زندگي چيست؟ يك كارگاه بافندگي

رنگ هاي گوناگون و مخالف جايگزين يكديگر مي شوند،

طرح هاي بي پايان و فوق تصور

چيست تار و پود؟ جز عشق و نفرت

شادي و غم به هم پيچيده و در هم آميخته

طرح ها در دست سرنوشت است.

عكس العمل مردم هنگام اذان

در مشهد هنگامي كه موذن در روز جمعه از مناره مسجد مردم را به اداي نماز ظهر دعوت مي كرد هيچ عكس العملي در جمعيت پديد نيامد و آنها همچنان سرگرم معامله بودند، در جده يعني نزديك ترين محل به مكه، كه غير مسلمانان اجازه ورود به آن را دارند، تمام بازرگانان هنگام ظهر دكان ها و پيشخوان هاي خود را ترك مي گويند و براي اداي نماز به مسجد مي روند، هرگاه در اين كار تأمل نمايند مأموران شهرباني به خيابان مي آيند و اشخاص تنبل را وادار مي كنند كه در اداي فريضه شتاب كنند.

آثار تاريخي تبريز

غير از بازارهاي تبريز تنها آثار تاريخي اين شهر خرابه هاي «مسجد كبود» و «ارگ» معروف آن است. بقاياي كاشي هاي لعابي مسجد كبود به اندازه اي است كه شخص با مشاهده آنها مي تواند به شكوه و جلال اولي آن پي ببرد، مسجد كبود تبريز شاهكار معماري ايران و شايد شاهكاري معماري مشرق زمين محسوب مي شود، مردم كنوني تبريز اين اثر تاريخي را در باغي پر گل، كه محلي براي نشستن هم در آن موجود است، نگاهداري مي كنند.

پرشُكوه ترين پل جهان

مي گويند كه «سي و سه پل» پرشكوه ترين پل هاي جهان است و از نظر اينكه در مدخل شهر قرار گرفته است، برايش رقيبي نمي توان يافت. مسافر هنگام مشاهده اين پل يقين حاصل مي كند كه به زودي وارد شهري بزرگ مي شود اين پل از لحاظ اينكه در مدخل شهر واقع شده عينا مانند پل هايي است كه در برابر دروازه دژهاي كهن قرار داشت، مسافرت به ايران اگر فقط براي مشاهده «پل اللّه وردي خان» هم باشد ارزش دارد.

بي توجهي ايرانيان به ابنيه قديمي

در ايران هيچ چيز مانند عدم توجه به بناهاي قديم يا آثار تاريخي تأسف آور نيست. اغلب پادشاهان و فاتحان، ابنيه و آثار قديم را هرچه بوده است خراب كردند، پس از فتح شهري، اولين قدم آنان از بين بردن اغلب چيزهايي بود كه باعث آبرو و اعتبار بود، حتي در زندگي روزمره ايرانيان پسر، خانه پدري را با نظم و ترتيب حفظ نمي كند يا آن را مطبوع تر نمي سازد، بلكه بر اثر عدم توجه بناي مزبور رو به ويراني مي نهد و يا تجديد بنا مي شود.

سنت ايراني در نوروز

نوروز يكي از قديمي ترين اعياد ايرانيان است، ايرانيان به اين سنت قديمي اعتقاد دارند كه «هركس در بامداد نوروز قبل از سخن گفتن، دهان خود را شيرين كند و بدن خود را به روغن بيالايد، در آن سال اتفاقات ناگوار برايش پيش نخواهد آمد» تقريبا همه مردم به حمام مي روند و جامه نو در بر مي كنند.

تخت جمشيد

«تخت جمشيد» اين بناي تاريخي عظيم كه نماينده عظمت ايران باستان است در مرودشت بر پاي ايستاده، گرچه بناي آن ويران است، با «اهرام مصر» و «مسجد بعلبك» و «اكروپوليس آتن» برابري مي كند، انسان قادر نيست از احساسات خود هنگام نزديك شدن به اين قبيل ابنيه تاريخي سخن بگويد. تخت جمشيد از لحاظ بزرگي حيرت آور و از لحاظ تصور، شاهانه و مجلل است، يادبود غرورآميز دوراني است كه همين خرابي و ويراني آن به شكوه و جلال نامش افزوده است.

آثار و بقاياي يك كاخ مجلل، فرسنگ ها دور از تمدن، كه در عين حال نماينده يك تمدن دو هزار و پانصد ساله است، موجب مي شود كه آدميزادگان عصر حاضر، خود را در مقايسه با آن كوتاه و پست بيابند.

زيباترين بازار

بازارهاي شيراز لحاظ معماري زيباترين بازار ايران به شمار مي رود، بازار وكيل يك خيابان سر پوشيده اي است كه از آجر زرد ساخته شده، و داراي طاق مقوس است. اجناس بازارهاي شيراز بيشتر از هندوستان و خليج مي آيد، يكي از فرآورده هاي بازارهاي شيراز خاتم كاري است. خاتم را با قطعات كوچكي از برنج و عاج يا استخوان كه به اشكال هندسي زينت داده شد، مي سازند و اين صنعت مخصوص شيراز است.

شگفت انگيزترين چيز

در ايران چيزهاي عجيب و شگفت آور ديده مي شود، ولي شگفت انگيزترين و عجيب ترين آنها قنات هاي آن است، قنات مخصوص ايران است و چيزي است كه مسافر مغرب زمين هرگز مشاهده نكرده است.

زندگي اغلب مردم ايران با اين قنات ها بستگي دارد و بدون آنها كشور ايران وجود نخواهد داشت، با ايجاد يك قنات مي توان دهي به وجود آورد و در مقابل، هرگاه قسمتي از قنات خراب شود دهات اطراف آن متروك و ويران خواهد شد، اشخاصي كه به ساختن قنات ها مبادرت مي ورزند از ميهن پرست ترين افراد ايراني به شمار مي روند، و قهرماناني هستند كه مورد مدح و ستايش قرار نگرفته اند.

آب انبارهاي يزد

جالب توجه ترين و باشكوه ترين آثار معماري يزد، آب انبارهاي آن است، آب انبار در زير زمين واقع شده. و راه دخول به آن يك رديف پلكان طولاني و تاريك است. آب انبارها معمولاً در مجاورت مساجد واقع گرديده. و طرح آنها نيز شبيه طرح مساجد مي باشد، اين آب انبارها با بادگيرهايشان كه براي خنك كردن آب تعبيه شده مورد تحسين خارجيان مي باشد. در يزد در حدود چهل آب انبار يا مخزن آب وجود دارد كه آب مصرفي شهر يزد را براي يك سال ذخيره مي نمايد.

لینک
دسته ها : ايران

برخي از جاذبه هاي ديدني و زيباي ايران نویسنده: rasoul1517 - چهارم 7 1390
كشور عزيزمان ايران كشوري در جنوب غربي آسيا در منطقهٔ خاورميانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ كيلومترمربع وسعت است . بر پايهٔ آخرين آمار سرشماري سازمان ثبت احوال كشور در سال 1390 جمعيت ايران با احتساب مهاجرت ها بيش از 75 ميليون نفر است

پيشينهٔ آن را در اسطوره‌هاي كهن ‏ايراني به آغاز تاريخ مي‌رسانند ولي آغاز تاريخ سياسي آن از آغاز شاهنشاهي مادها است.‏ ايران در شرق با افغانستان و پاكستان؛ در شمال شرقي با تركمنستان، در بخش مياني شمال با درياي خزر، در شمال غربي با ‏جمهوري آذربايجان و ارمنستان؛ در غرب با تركيه و عراق؛ و در جنوب با آبهاي خليج فارس و درياي عمان همسايه‌ است.‏‎

بيش از نيمي از ايران ‏كويري و نيمه كويري است. حدود يك سوم ايران نيز كوهستاني است و بخش كوچكي از ايران، شامل جلگهٔ جنوب درياي خزر و جلگهٔ ‏خوزستان نيز از جلگه‌هاي حاصلخيز تشكيل شده ‌است.‏ در سال ۱۳۱۶ ه. خ. ايران را به ده استان و در سال ۱۳۸۳ به سي استان تقسيم كرده‌اند.‏ استان‌هاي ايران عبارت از:‏ آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل، اصفهان، ايلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختياري، خراسان شمالي، خراسان ‏رضوي، خراسان جنوبي، خوزستان، زنجان، سمنان، سيستان و بلوچستان، فارس، قزوين، قم، كردستان، كرمان، كرمانشاه، كهكيلويه و ‏بويراحمد، گلستان، گيلان، لرستان، مازندران، مركزي، هرمزگان، همدان و يزد مي باشند.

ايران امروزه از قوميت‌هاي زيادي از جمله: مازندراني، گيلك، لر، آذري، كرد، بلوچ، تركمن، عرب و تالشي تشكيل شده ‌است. در ايران ‏در حدود ۲۰ زبان و ۱۱۰ گويش زباني رواج دارد و بزرگ‌ترين گروه هاي زباني ايران را به ترتيب فارسي، تركي آذربايجاني، كردي، گيلكي ‏و مازندراني، بلوچي، تالشي و لري، عربي، تركمني، ارمني، آشوري و غيره تشكيل مي‌دهند. زبان رسمي ايرانيان فارسي است.

اما از تمام گفتني هاي ايران كه در اين مختصر نمي گنجد بگذريم، زيبايي هاي كشور عزيزمان ايران بر هيچ كسي پوشيده نيست. ايران از لحاظ آب و هوايي يكي از منحصر به فردترين كشورهاست. اختلاف دماي هوا در زمستان ميان گرمترين و سردترين نقطه گاهي به بيش از ۵۰ درجه سانتي گراد مي‌رسد. با وجود اين شرايط در هر گوشه اي از ايران مناطق زيبايي وجود دارد كه هر كدام در نوع خود ديدني و قابل توصيف است. در اين ايميل تصاوير گوشه اي از زيبايي ها و جاذبه هاي ايران را براي شما  در نظر گرفته ايم كه اميدواريم از تماشاي آن لذت ببريد.

شما  در نظر گرفته ايم كه اميدواريم از تماشاي آن لذت ببريد.

لینک
دسته ها : ايران

آلبوم تصاوير موجود در پايگاه ايران زيبا نویسنده: rasoul1517 - بیست و چهارم 11 1390
لینک
دسته ها : ايران - تصاوير

تصاويري از مبارزات تاريخي امام(ره)و امت نویسنده: rasoul1517 - دوازدهم 11 1390

تصاويري كه ملاحظه ميفرماييد گلچيني است از حضور مردم در صحنه و مبارزات تاريخي مردم و امام خميني(ره) اميد است مورد پسند شما دوستان قرار بگيرد.

pic (1)     pic

pic (11)  pic (10)

pic (13)  pic (12) 

pic (15)  pic (14)

pic (16)  pic (17)

pic (2)  pic (20)

pic (21)  pic (22)

pic (19)  pic (18)

pic (23)  pic (24)

pic (26)  pic (25)

pic (27)  pic (28)

pic (87)  pic (86)

pic (85)  pic (83)

pic (84)  pic (81)

pic (82)  pic (80)

pic (8) pic (78)

pic (79) pic (76)

pic (77) pic (75)

pic (74)  pic (72)

pic (73) pic (70)

pic (71) pic (69)

pic (7) pic (67)

pic (68) pic (65)

pic (66) pic (64)

pic (63) pic (62) 

pic (61) pic (6)

pic (60) pic (59)

pic (58) pic (56) 

pic (57) pic (54)

pic (55) pic (52)

pic (53) pic (50)

pic (51) pic (49)

pic (5) pic (29)

pic (3) pic (31)

pic (30) pic (32)

pic (33) pic (35)

pic (34) pic (36)

pic (37) pic (38)

pic (39) pic (4)

pic (40) pic (41)

pic (42) pic (43)

pic (44) pic (45)

pic (46) pic (47)

pic (48) 

برداشت از پايگاه اينترنتي نصر۱۹

لینک
دسته ها : ايران - تصاوير

مطالب قدیمی تر »
موضوعات وبلاگ
خراسان رضوي (113) خراسان شمالي (98) تصاوير (50) استان اصفهان (43) روستاي طبر (32) آداب و رسوم محلي (29) استان زنجان (29) استان تهران (25) كرمانج (24) تركمن (24) استان كرمان (23) استان مازندران (23) شوقان (21) آثار تاريخي (20) استان سمنان (20) استان همدان (18) استان خوزستان (17) قلعه ها (17) مساجد (15) آثار تاریخی (15) استان سیستان و بلوچستان (14) صنايع دستي (14) تصاویر (13) استان ایلام (12) صنایع دستی (12) مقبره ها (11) مشاهیر (11) استان گيلان (11) امام زاده ها (9) خانه ها (8) بندر انزلي (8) ايران (8) استان یزد (8) مراسم (7) منطقه آزاد (7) منطقه آزاد انزلي (7) جاذبه‌هاي طبيعي (6) گويش ها (6) آثار باستانی (5) آداب و رسوم محلی (5) عشاير (5) بازار (5) روستای گردشگری (5) آب انبار (5) سوغات (5) پارك (5) غذا ها (5) كاروانسرا (4) غار (4) حمام (4) اقوام (4) آبشارها (4) موزه (3) خراسان رضوی (3) مشاهير (3) موسيقي (3) استان چهارمحال و بختياري (3) جاذبه‌های طبیعی (3) آثار باستاني (2) روستاي گردشگري (2) بازي هاي محلي (2) استان سيستان و بلوچستان (2) تپه (2) کاروانسرا (2) استان ايلام (2) تالاب ها (2) دشت ها (2) چشمه ها (2) بازی های محلی (2) گویش ها (2) پارک (2) استان يزد (1) دریاچه ها (1) کوهها (1) جغرافي (1) خراسان شمالی (1) دین (1) دروازه (1) دریاچه (1) مناطق حفاظت شده (1) جغرافی (1) تعاریف (1) موسیقی (1) تصاوير+شيراز (1) آداب و رسوم محلي+يلدا (1) جشن باستـاني سـده (1) كوچ (1) كرمانشاه (1) عشایر (0) قله ها (0) بدون موضوع (505)
دوستان من
دوستان من